Ukraine Help – akcja pomocy EOG, SOG, OIA i Polish Outdoor Group dla Ukrainy

W akcję niesienia pomocy zaangażowały się stowarzyszenia European Outdoor Group, Polish Outdoor Group, Scandinavian Outdoor Group oraz Outdoor Industry Association UK. Dzięki współpracy tych organizacji specjalistyczny sprzęt outdoorowy trafi do najbardziej potrzebujących. Namioty (duże rodzinne), śpiwory, maty, koce termiczne i folie NCR, ciepłe ubrania, skarpety, buty i bielizna termiczna, a także czołówki, żywność długoterminowa (w tym batony energetyczne).

Pierwszy transport pomocy dla Ukrainy przygotowany przez European Outdoor Group, Polish Outdoor Group, Scandinavian Outdoor Group oraz Outdoor Industry Association UK,10 marca 2022 (fot. POG)

Przekazane przez marki outdoorowe produkty będą kierowane różnymi kanałami do grup najbardziej potrzebujących pomocy: uchodźców w Polsce i ludności cywilnej w Ukrainie. W tym celu stowarzyszenie Polish Outdoor Group nawiązało współpracę z agencjami rządową i celną udzielającymi aktywnego wsparcia w przypadku dostaw spoza obszaru UE – akcję bardzo aktywnie wspierają marki z Wielkiej Brytanii. POG jest także w kontakcie z Fundacją „Kresy w Potrzebie“, która wspomaga zarówno uchodźców ukraińskich w Polsce, jak również tych, którzy na skutek wojny znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji w Ukrainie. Akcja wspiera także punkt recepcyjny w Stalowej Woli organizowany przez samorząd we współpracy z rządem dla dzieci ewakuowanych z sierocińców w Ukrainie.

Pierwszy transport pomocy dla Ukrainy przygotowany przez European Outdoor Group, Polish Outdoor Group, Scandinavian Outdoor Group oraz Outdoor Industry Association UK,10 marca 2022 (fot. POG)

Marki outdoorowe przekażą tam śpiwory, karimaty, a także ciepłą odzież i buty. Szybki odzew w zakresie tej pomocy otrzymaliśmy od firm Raven, Martes Sport, Dopsnow, Viking Footwear, Columbia, Sportpursuit, Zyrofisher. Polish Outdoor Group jest w kontakcie z ukraińskim alpinistą Nikitą Bałabanowem, koordynującym pomoc w Ukrainie. W czwartek 10. marca wysłany został pierwszy transport specjalistycznych, technicznych produktów w Ukrainę. Wśród firm, które bardzo szybko odpowiedziały na apel o wsparcie sprzętowe i przysłały już dostawy znalazły się: Exped, Silva, Polygiene, Equip (Rab), Comodo Technical Socks, Malokee oraz dystrybutorów Crag Sport i AMC (specjalne podziękowania dla AMC za udostępnienie magazynu i pomoc w logistyce).

Cały czas przyjmowane są konkretne zgłoszenia od firm (Keen, Garmont, Malavi – Buff, Woolpower, AlpKit, LifeStraw, Outdoors Magic / Inter Infusion, Outdoor People, Peak UK Kayaking, Oase Outdoors, Sasta, Withby&Co) które chciałyby się zaangażować w pomoc. Wraz z wzrastającą falą uchodźców i rozwojem wojny potrzeby niestety stale rosną zwłaszcza w zakresie takich produktów jak śpiwory, maty, koce termiczne, ręczniki szybkoschnące, latarki, czołówki, apteczki, bielizna termiczna, buty (w tym buty dla dzieci), ciepłe kurtki i ciepła odzież dziecięca.

Stowarzyszenie POG stara się koordynować zgłoszenia i udzielać aktywnego wsparcia w wyborze właściwego kanału pomocy oraz ułatwiać procedury i logistykę. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: pog@pog.org.pl

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *