POG na Zlocie ZHP w Krakowie

Z okazji 100 rocznicy założenia ZHP, w Krakowie odbył się zlot dla 8000 harcerzy z całej Polski. Stowarzyszenie Polish Outdoor Group było odpowiedzialne za symultaniczne przeprowadzenie trzech szkoleń z zakresu szkolenia bezpieczeństwa w górach i pierwszej pomocy, odpowiedniego doboru sprzętu na wyjazdy oraz z podstaw wspinaczki na sztucznej ścianie w ciągu czterech dni zlotu. W tym czasie zostało przeszkolonych ok. 550 harcerzy.

Prezydent Bronisław Komorowski wizytujący Zlot ZHPPrezydent Bronisław Komorowski wizytujący Zlot ZHP 

Zajęcia z bezpieczeństwa w górach i pierwszej pomocy przeprowadzał ratownik TOPR Andrzej Maciata, który po omówieniu części teoretycznej zajmował się szkoleniem praktycznym, podczas którego osoby biorące udział w szkoleniu mogły nauczyć się korzystania z szyn Kramera oraz nabyć wiedzę jak zachować się w przypadku wypadku w górach.

Zlot ZHP, szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, prowadzone przez Andrzeja Maciate z TOPRZlot ZHP, szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, prowadzone przez Andrzeja Maciatę z TOPR

Podczas szkolenia z zakresu doboru odpowiedniego sprzętu i ubrań na wyjazd uczestnicy poznali różnicę w zastosowaniu nowych technologii w ubraniach i sprzęcie outdoorowym. Szkolący zwracali uwagę na elementy, których dobranie jest najbardziej istotne podczas zakupu nowego sprzętu. Szkolenie sprzętowe było przeprowadzane przez osoby na co dzień związane z rynkiem outdoorowym, tj. przedstawicieli członków Polish Outdoor Group, firm: Jack Wolfskin, EUROMARK i sklepu Woda Góry Las.

Zlot ZHP, uczestnicy szkolenia POGZlot ZHP, uczestnicy szkolenia POG

Trzecim szkoleniem, za które odpowiedzialny był POG to zajęcia na sztucznej ścianie wspinaczkowej, która mieściła się na terenie Krakowskich Błoni. Na początku uczestnicy ćwiczyli zakładanie uprzęży wspinaczkowych, wiązanie podstawowych węzłów, po czym będąc asekurowanym przez wyszkolonych instruktorów z krakowskiego Reni Sportu mogli się wspinać. Po kilku próbach wejścia każda osoba miała możliwość asekurowania swojego kolegi z grupy, dzięki czemu poznali zastosowania niejednego przyrządu wspinaczkowego.

Zlot ZHP, mocny punkt obecności POG na zlocie czyli ścianka wspinaczkowaZlot ZHP, mocny punkt obecności POG na zlocie czyli ścianka wspinaczkowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *