Yeti – zimowe szkolenie medyczne!

Polish Outdoor Group nawiązało współpracę z firmą Medaid organizującą specjalistyczne kursy medyczne (www.outdoorFirstAid.pl), ale także wyjazdowe szkolenia weekendowe. W październiku odbył się pierwszy kurs na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej podczas, którego przeszkolono kilkanaście osób.

Uczestnicy zaraz po zapoznaniu się z zespołem ruszyli na miejsce obozowania. Rozbicie obozowiska, jak i zapoznanie się z terenem nie trwało długo. Zaraz po tym rozpoczęły się zajęcia. Już po chwili wiadomo było że nie jest to zwyczajny kurs, gdy zza namiotu bazowego rozległy się krzyki naszych pozorantów, a uczestnicy mieli udzielić im pomocy.

Zajęcia z pierwszej pomocy – JURA

 

Tak już było do końca szkolenia – ćwiczenia przeplatały się z ciągłymi pozoracjami, gdzie uczestnicy musieli wykorzystać nabytą wiedzę oraz ograniczone środki w praktyce.

Zajęcia z pierwszej pomocy – JURA

Kolejnym wydarzeniem podczas, którego POG będzie współpracował z Medaid w ramach  zajęć z Outdoor First Aid (OFA) będzie WinterCamp organizowany przez Stowarzyszenie. Instruktorzy Medaid na biwaku będzią odpowiedzialni za poprowadzenie  praktycznych zajęć z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa, których z niecierpliwością oczekujemy po bardzo pozytywnych recenzjach  prowadzonych przez zespół Medaid kursów w terenie.

Zaraz po WinterCamp’ie zespół Medaid organizuje specjalistyczne szkolenie z pierwszej pomocy i ratownictwa w warunkach zimowych.

Kurs pierwszej pomocy Yeti

YETI to kurs  kierowany do osób prowadzących aktywny tryb życia, odbędzie się w górach Kotliny Kłodzkiej w dniach 25-27 lutego 2011 r.  Baza namiotowa zostanie założona w trudno dostępnym otoczeniu, najlepiej symulującym przeszkody i problemy związane z ratowaniem ludzkiego życia o tej porze roku.

Program realizowany przez profesjonalistów – ratowników medycznych, lekarzy i podróżników, to przede wszystkich realistyczne działania, dużo ćwiczeń w małych 4-6 osobowych grupach zadaniowych i minimum teorii. Oprócz zagadnień podstawowych, takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, defibrylacja, czy ewakuacja poszkodowanego, pojawią się również rzadko spotykane ćwiczenia z zakresu stomatologii terenowej i wkłuć domięśniowych w sytuacjach zagrożenia życia. Każdy z uczestników pozna sprzęt używany zimą oraz przećwiczy sposoby poruszania się w terenie z osobą poszkodowaną, unikanie zagrożeń i zakładanie bezpiecznych biwaków.

Uczestnicy dotychczasowych letnich i jesiennych szkoleń, prowadzonych w ramach  Outdoor First Aid, cenią skuteczność metody prowadzenia zajęć, polegającej na trzymaniu   grup w nieustannej gotowości i aktywności – działaniu z zaskoczenia przez całą dobę. W trakcie kursu nikt nie może liczyć na taryfę ulgową, ceniona jest współpraca, zdrowy rozsądek oraz chęć ratowania ludzkiego życia i zdrowia, co owocuje pewnością siebie w obliczu wypadku i silnymi więzami pomiędzy kursantami, utrzymywanymi długo po szkoleniu.

Baza zostanie zlokalizowana w Krowiarkach na Skowroniej Górze (839 m n.p.m.), w okolicy Marcinkowa. Sama wieś to stara osada górnicza, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1344 roku. Dawniej wioska liczyła sobie ponad sto pięćdziesiąt dusz i była dobrze rozwinięta – własny młyn, kościół, szereg zabudowań. Obecnie na Skowroniej w dwóch gospodarstwach żyje dwóch mieszkańców. Reszta budynków zamieniła się w kamienne ruiny, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Zimą dojazd do wsi jest utrudniony, natomiast na sam szczyt, gdzie  powstanie biwak, trzeba dotrzeć o własnych siłach.

Organizatorem projektu jest Centrum Szkoleniowo-Usługowe Medaid specjalizujące się w szkoleniach z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy: www.outdoorFirstAid.pl

Dodatkowe informacje oraz zapisy: 

Maciej Rodak
m.rodak@medaid.pl
tel.: 0 502 335 151

Szczegóły organizacyjne:
Termin obozu: 25 – 27 lutego 2011r.
dojazd na miejsce we własnym zakresie do godziny 13:00 w piątek
zakończenie zajęć i wyjazd o 13:00 w niedzielę

Miejsce: Marcinków (Kotlina Kłodzka)

Zapisy: ilość miejsc ograniczona. Kwalifikacja uczestników na podstawie kolejności zgłoszeń.
wpłata do 28 stycznia 2011 – 450 zł
wpłata do 7 lutego 2011 – 500 zł
wpłata do 15 lutego 2011 – 560 zł

Warunki biwaku: nocleg w namiotach (w szczególnych przypadkach organizator może pomóc w zapewnieniu namiotów, wyłącznie na wyraźną prośbę zainteresowanych).

Wymagania:
ukończone 18 lat
ubezpieczenie NW na czas kursu

Zapewniamy:
opiekę doświadczonej i wykwalifikowanej kadry
sprzęt niezbędny do przeprowadzania ćwiczeń

Metoda prowadzenia zajęć:
zajęcia prowadzone w terenie
maksimum działania – minimum teorii
zajęcia praktyczne przeprowadzane w grupach 4-6 osób

Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas szkolenia:
bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia
elementy anatomii i fizjologii, ocena poszkodowanego, badanie wstępne oraz szczegółowe
poszkodowany nieprzytomny
resuscytacja krążeniowo-oddechowa
hipotermia
odwodnienie
odmrożenia
choroba wysokogórska
zasady defibrylacji poszkodowanego metodą półautomatyczną i automatyczną
wstrząs
inne stany nagłe – drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia
urazy mechaniczne i obrażenia – złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn
psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych
stomatologia terenowa
wkłucia domięśniowe w sytuacjach zagrożenia życia
zapewnienie schronienia sobie i osobie poszkodowanej
ewakuacja poszkodowanego ze strefy zagrożenia
sygnalizacja alarmowa

Więcej informacji na temat szkolenia i planowanych działań: www.outdoorFirstAid.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *