Membrany i technologie w outdoorze – szkolenie POG

Targi w Kielcach zakończone. Podczas nich Stowarzyszenie Polish Outdoor Group wraz z organizatorami Targów Kielce dwukrotnie zorganizowało szkolenie nt. „Mebrany i technologie w outdoorze”, które przeprowadził Wojciech Kłapcia.

W związku z licznym odzewem wystawców na zaproszenie i pytaniami do prowadzącego szkolenie przedłużyło się do prawie dwóch godzin. Tematyka membran jest na tyle szeroka, że niektóre zagadnienia w związku z ograniczeniem czasowym zostały tylko wstępnie poruszone.

Targi Kielce Zima-Sport 2010 - Wojciech Kłapcia prowadzi szkolenie membranoweTargi Kielce Zima-Sport 2010 – Wojciech Kłapcia prowadzi szkolenie membranowe (fot. 4outdoor.pl)

Podczas szkolenia przedstawiony został rys historyczny i początkowe założenia technologiczne z wyjaśnieniem podstawowych pojęć związanych z parametrami pojawiającymi się na produktach outdoorowych.

Wojciech Kłapcia zwrócił uwagę na fakt, że parametry odnoszące się do oddychalności i wodoodporności nie dla wszystkich produktów są takie same. Przede wszystkim zauważył różnicę w zastosowaniu membran o różnych parametrach w kurtkach, spodniach i butach.

Każdy podczas szkolenia miał okazję do porównania technologii, sposobów klejenia tkaniny z membraną i porównania ich zastosowania w kurtkach, ponieważ zostały dostarczone przykładowe produkty z każdego typu obecnie dostępnego na rynku.

W trakcie szkolenia zadawano pytania o funkcjonalność poszczególnych membran przy uprawianiu różnego rodzaju sportów takich jak na przykład żeglarstwo, w którym nie każda z nich ma zastosowanie w przypadku połączenia zastosowanej technologii z wodą morską.

Targi Sport-Zima 2010, szkolenie membranoweTargi Sport-Zima 2010, szkolenie membranowe (fot. vmg)

Jakie obecnie są kierunki rozwoju membran? Najwięcej badań przeprowadzanych jest nad współczynnikiem RET mówiącym jak wiele pracy trzeba wykonać, by określona ilość cieczy znalazła się po drugiej stronie membrany oraz w działaniach ekologicznych dla każdej z membran, co według wielu osób jest przyszłością w świecie outdoorowym.

O kolejnych szkoleniach i działaniach przeprowadzanych przez Polish Outdoor Group będziemy informować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *