Miasteczko POG na Zlocie ZHR

W niedzielę 28 sierpnia w Łagiewnikach zakończył się Jubileuszowy Zlot „Stulecia Harcerstwa" w Łagiewnikach. czestnikami byli harcerze z pięciu organizacji harcerskich z Polski oraz z Litwy. Podczas 4 dni, teren zlotu odwiedziło w sumie kilka tysięcy osób.

Szkolimy i kształcimy poprzez praktykę.

Dla Stowarzyszenia była to kolejna szansa na realizację swojej misji i celów statutowych. Zajęcia zaproponowane przez naszą organizację stały się integralnym elementem programu Zlotu. W ramach kilku bloków tematycznych przygotowanych przez POG, przeszkolonych zostało ponad 350 harcerzy. Szkolenia prowadzone były przez profesjonalnych szkoleniowców i realizowane w obrębie wioski POG.

 

Najbardziej widowiskowe były zajęcia z podstaw wspinaczki, prowadzone na specjalnie zbudowanej w tym celu ścianie wspinaczkowej. To także przy okazji tych zajęć, harcerze mieli okazję sprawdzić się i wygrać drobne nagrody w organizowanych codziennie zawodach na ścianie.

 

Harcerze mieli tu wyjątkową okazję aby w praktyce zastosować swoje umiejętności wiązania węzłów, uczyli się poprawnie zakładać uprzęże oraz podstaw asekuracji przy wykorzystaniu różnych urządzeń asekurujących. Zajęcia poprowadzili instruktorzy z krakowskiego Reni Sportu.

Samarytanki nigdy dość!

Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy poprowadził ratownik TOPR Andrzej Maciata. Oprócz teorii, która w tej dziedzinie jest ważna, postawiliśmy na praktykę. Każdy z uczestników miał okazję samemu poćwiczyć fachowe zakładanie opatrunków oraz specjalistycznych szyn Kramera.

Nowinki techniczne w outdoorze

Wysoko ocenione i bardzo przydatne – szczególnie lubiącym wędrówki harcerzom – okazało się szkolenie sprzętowe. Poprowadzili je przedstawiciele członków Polish Outdoor Group: Piotr Gąsiorowski członek Alpinus Expedition Team oraz Miłosz Kromuszczyński ze sklepu Woda Góry Las z Poznania. Przedstawili harcerzom specyfikę doboru ekwipunku oraz odzieży w zależności od warunków i typu planowanych podróży.

Szkolący zwracali szczególną uwagę na cechy nowoczesnego ekwipunku turystycznego, istotne podczas wyboru i kompletowania sprzętu. Podczas szkolenia Maćka Wojtaszewskiego – na przykładzie membrany Gore-Tex – harcerze w praktyczny, namacalny wręcz sposób dowiedzieli się co to oddychalność i wodoodporność. Uczestnicy sami prowadzili doświadczenia i poznawali najnowsze rozwiązania stosowane w odzieży turystycznej.

Misja wykonana

Zlot okazał się kolejnym sukcesem naszej organizacji. Udało nam się dotrzeć z komunikatem do kilku tysięcy osób, w większości aktywnie spędzających czas i często podróżujących. Z pewnością część z nich miało po raz pierwszy okazję poczuć magnezję na dłoni, albo po prostu dowiedzieć się jak wyregulować sobie plecak.

 

Szerzenie wiedzy i konkretnych umiejętności to nie tylko realizacja celów naszego Stowarzyszenia, ale także ogromna satysfakcja z tego, że udaje nam się skutecznie zarażać pasją do uprawiania outdooru kolejne, młode osoby.

Współpraca podczas organizacji Zlotu utwierdziła nas w przekonaniu, że Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to dobry i solidny Partner. Pragniemy rozwijać tą współpracę i wspierać Organizację w kształtowaniu outdoorowych postaw młodych turystów i przyszłych podróżników.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WIĘKSZEJ ILOŚCI ZDJĘĆ W GALERII. 

Udział POG w Zlocie możliwy był dzięki naszym Członkom. Tym razem szczególnego wsparcia udzieliły nam następujące firmy: AMC (Petzl), Columbia, Escape 360 (Gore-Tex), Euromark (Campus, Alpinus), Polar Sport, Regatta i Dare2Be, Salewa, The North Face, Woda Góry Las, 4outdoor.pl, wspinanie.pl oraz VMG.

Przedstawiciele Komendy Zlotu 110lecia Harcerstwa przed bramą główną.Przedstawiciele Komendy Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa. 

Zwycięzcy konkursów w wejściu na ściankę wspinaczkową otrzymywali nagrody od sponsorów – członków POG.Zwycięzcy konkursów w wejściu na ściankę wspinaczkową otrzymywali nagrody od sponsorów – członków POG. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *